Ravi Shankar (1920 – 2012)

Wczoraj opuścił nas Ravi Shankar. Wirtuoz sitaru, nauczyciel i inspiracja. Zostawił po sobie bogatą dyskografię oraz piękne i utalentowane córeczki: Norah Jones i Anoushkę Shankar. Zdarzają się w naszym życiu muzycy, którzy zmieniają nasze postrzeganie na świat. Jednym z takich był dla mnie Ravi Shankar. Odkąd usłyszałem po raz pierwszy elementy Indyjskiej ragi w utworze „Within You Without You” (z płyty Beatlesów „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”), chciałem już zawsze wracać do tego magicznego, spokojnego ogrodu, w którym cały zewnętrzny świat nabiera widocznej harmonii i zgodności. Wprawdzie nie Ravi gra w tym utworze, a Harrison, który uczył się warsztatu u Mistrza. I po nitce dotarłem do kłębka – wprost do egzotycznie i niebanalnie pięknych nagrań Shankara z jego solowych wydawnictw.
Dla mnie jest to muzyka ukojenia, pogodzenia z losem, a wreszcie zdrowego dystansu i radości.

Proponuję zobaczyć Raviego w akcji – bo muzyka pozostanie zawsze żywa. To świetnie zrealizowane nagranie zarejestrowane na festiwalu w Monterey, podczas hippisowskiej eksplozji Lata Miłości 1967. Uważne oko dostrzeże kilku kluczowych dla historii rocka wykonawców siedzących wśród zahipnotyzowanej widowni.

———————————————-
Dziwnie zbiega się czas odejścia Geniusza z tymi wszystkimi rumorami o końcu świata; Ale to czego uczy nas Ravi poprzez swoją muzykę to to, żeby nie popadać w skrajne emocje, nie dawać się zastraszyć ani ponosić negatywnym uczuciom. Dla tego już teraz można zobaczyć Słońce wyglądające zza chmury.

———————————————–

NapoleonPL

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Newsy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s