R.I.P. Terry Callier

Z przykrością informujemy o odejściu bardzo utalentowanego wokalisty oraz gitarzysty – Terry’ego Calliera. Luther Adams znalazł jego ciało w domu – Terry Callier miał 67 lat.

Terry Callier przyszedł na świat w Chicago, od najmłodszych lat uczył się gry na pianinie, na osiedlu dorastał między innymi z Curtisem Mayfieldem. Mając 17 lat nagrał swój pierwszy utwór dla Chess Records – Look At Me Now. Został nawet zaproszony do wzięcia udziału w trasie z innymi artystami wytwórni Chess, byli to: Muddy Waters oraz  Etta James. Jednakże, nie otrzymał zgody matki. W czasie studiów, Callier był pod silnym wpływem muzyki Johna Coltrane’a, w tym czasie poznał również Samuela Chartersa z Prestige Records, był rok 1964 i Terry Callier nagra swój debiutancki album – The New Folk Sound of Terry Callier.

Callier wydał jeszcze pięć albumów i schował gitarę do futerału, gdzie przeleżała 15 lat (Callier przyznał się, że nie dotykał gitary od 1983 do 1998). Wyszedł z cienia pod koniec lat 80-tych, nagrywając singiel I Don’t Want To See Myself (1982) dla Erect Records. Nagranie narobiło trochę zamieszania, dwunastka trafiła na slipmaty wielu brytyjskich dj’ów, między innymi: Gillesa Petersona oraz Russa Dewbury’ego. Singiel wydała również oficyna Acid Jazz, jak się okazało, Callier był jednym z ulubionych artystów Eddiego Pillera, założyciela Acid Jazz. W 1998 roku powrócił z pełnoprawnym albumem – TimePeace. W 2009 roku miała miejsce premiera albumu Hidden Conversations, wyprodukowanego przez Roberta Del Naje aka 3D z grupy Massive Attack.  Muzyka Calliera często jest określana jako jazz-folk.

Spoczywaj w pokoju.

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Newsy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s