P.O.S. – szczęśliwy ignorant

Stefon Alexander znany jako P.O.S., mniej jako Pissed Off Stef, przymierza się do wydania czwartego longplaya – We Don’t Even Live Here. Album pojawi się na sklepowych półkach dzięki Rhymesayers, a nastąpi to już 22 października. Premiera krążka to dobra okazja by przybliżyć sylwetkę rapera z Minneapolis.

Przygodę z muzyką Stefon Alexander zaczynał w punkowych kapelach, jedną z nich była Orn, wtedy to zainteresowany przyjął sceniczny pseudonim – P.O.S. Kolejne kapele przynosiły artyście jedynie zawody. Brak kontroli i codziennych relacji oraz zależność od innych osób miały wpływ na porzucenie grania w bandzie na rzecz kariery solowej. Rap, jak sam przynaje P.O.S., dał mu niezależność i możliwość ekspresji. Rhymesayers dało mu szansę, w 2004 roku ukazał się nakładem oficyny z Minneapolis debiutancki krążek P.O.S.’a – Ipecac Neat.

P.O.S. jest jednym z założycieli oraz członkiem kolektywu Doomtree. Poza Alexandrem, do grupy należą: Dessa, Cecil Otter, Lazerbeak, Mike Mictlan, Paper Tiger oraz Sims. Znają się z czasów szkolnych, wraz z końcem liceum postanowili założyć kolektyw. Początki działalności sięgają roku 2001, wypalanych cd-r’ów, projektów False Hopes, zdobywania lokalnego rozgłosu. Doomtree ma na swoim koncie dwa oficjalne wydawnictwa – Self Titled oraz zeszłoroczny No Kings. Obecnie grupa ma za sobą trasy koncertowe w Stanach oraz Europie.
Alexander jest również członkiem Building Better Bombs, Marijuana Deathsquads, Wharf Rats,
The Four Fists (razem z Astronautalis) oraz supergrupy Gayngs. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wyżej wymienione grupy są wciąż aktywne.

W wywiadzie dla YMM na pytanie o spędzanie wolnego czasu odpowiada:

Tworzenie muzyki. To jest właściwie to co robię. Tworzę muzykę a kiedy się nudzę, staram sie tworzyć w innym stylu. Nie przestaję

Od swojego debiutu w Rhymesayers Alexander nie ma stałej pracy, w wywiadzie dla Seattle Weekly znajdziemy następującą wypowiedź:

Obecnie nie pracuję w ogóle. Nie pracuję od 2004 roku. Ale nie dlatego, że mam dużo pieniędzy. Tylko dlatego, że nie zależy mi na rzeczach materialnych. Mam wystarczająco pieniędzy by nakarmić syna i być pewnym zapłacenia rachunków… To mi wystarcza do szczęścia(…)Nigdy nie próbowałem robić w życiu innych rzeczy ponad tworzenie muzyki, ponieważ to mnie czyni na prawdę szczęśliwym. Nigdy nie przejmowałem się pieniędzmi

Dla P.O.S.’a sprawa wydaje się być prosta – zastanów się co Cię uszczęśliwia i to rób, nie przejmuj się niczym, po prostu działaj. Odetnij się, podążaj swoją ścieżką i realizuj plany.

P.O.S. znany jest z łączenia rapu oraz punku na swoich krążkach. Najnowszy album przynosi jednak zmianę, krzykliwe refreny oraz gitary zastąpiły futurystyczne bity rodem z berlińskiego klubu. Na albumie gościnnie pojawiają się: Astronautalis, Justin Vernon, Sims, Mike Mictlan oraz Isaac Gale. Za warstwę muzyczną odpowiadają:  Lazerbeak, Cecil Otter, DJ Boys Noize, Housemeister, Ryan Olson, Patric Russel oraz P.O.S. Mixem  oraz produkcją zajął się kolega z ławki Alexandra: Andrew Dawson, który współpracował z takimi artystami jak Kanye West, Jay-Z, Beyonce, Rick Ross czy Lil Wayne. Alexander zdecydował się skorzystać z usług Dawsona ponieważ był ciekawy jak jego „dziwna muzyka” będzie brzmieć po współpracy z mainstreamowym producentem.

Alexander nie ucieka od polityki na swoich albumach. Przy promowaniu Never Better (2009) nie krył się z poparciem dla Baracka Obamy. Nowy album niesie ze sobą rozczarowanie rzeczywistością:

Wszyscy pracowaliśmy na prawdę ciężko by ten gość został wybrany. Wszyscy chcieliśmy by to się stało, wszyscy chcieliśmy zobaczyć, że coś się dzieje. Teraz czuję się zniechęcony całym systemem, bardziej niż kiedykolwiek w życiu. To jest jawna kpina.” Z rozczarowania wynika również tytuł krążka: „Koncept WDELH to poszukiwanie całkowicie innego świata do życia. Ten sam świat, ale inna planeta na tej samej dzielnicy

Poglądy polityczne Alexandra to wypadkowa liberalizmu oraz anarchizmu. Nieprzypadkowo do pre-orderu WDELH była dołączona książka „Work’ autorstwa anarchistycznego kolektywu CrimethInc. Alexander przyznaje, że tematyka tekstów na nowym albumie dotyczy bardziej polityki egzystencjonalnej.

Dlaczego walczyć za legalizacją związków partnerskich? Dlaczego nie robić tego czego naprawdę chcesz? Nazwij to jakkolwiek chcesz i rób to co chcesz. Nie zostaniesz wpuszczony do szpitala ponieważ nie jesteś małżonkiem? Pierdolone kłamstwo.

P.O.S. stawia na indywidualność, zarówno w życiu jak i w muzyce. Według niego, człowiek sam potrafi zadbać o siebie, nie potrzebuje sługusa systemu, który mówi co można robić, a co nie. Wszystkie bariery są tak na prawdę w naszej głowie.

Uważam, że system ewidentnie działa przeciwko większości, we wszystkich przypadkach. Te przepisy i ściany istnieją ponieważ im na to pozwalamy. To są wyimaginowane bariery, których forsowanie jest wyzwalające. Po co tak ciężko walczyć przeciwko ludziom, którzy nawet nie chcą Cię poznać? Dlaczego nie zająć się swoim życiem? Żyć swoim życiem dokładnie tak jak Ty tego chcesz, i przestać żyć w systemie, który Ciebie nie chce. To dla mnie jest progresem. Uważam, że to prawdziwy progres. Ignorować. [System] Nie jest dla nas. Jest dla wielkich, nieprawdziwych, superbogatych nich

Jak sam zainteresowany przyznaje, obecnie jego celem jest poszukiwanie wolności, która gwarantuje dobre życie, a że przy okazji poszukiwań poznaje system i jego słabe strony, które może wykorzystywać przeciwko niemu, to jest pewny, że podąża właściwą drogą.

Klikając tutaj możecie odsłuchać cały album We Don’t Even Live Here. Poniżej kilka utworów wartych Waszej uwagi.

Let It Rattle (Never Better, 2009)

Optimist (Never Better, 2009)

Goodbye (Never Better, 2009)

Half-Cocked Concepts (Auditon, 2006)

Wypowiedzi P.O.S’a przetłumaczone przez autora. Wywiady przeprowadzone przez redaktorów: Seattle Weekly, YourMusicMagazine, bloga stacji 89.3 The Current.

Reklamy

Dodaj komentarz

Filed under Odrób lekcję!

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s